Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 21 - 23 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

25°C

Umiditate:47%
Viteza vantului:16 KMH
Vizibilitate:11 km
  4.4408
  3.4767
Economic | 21 - 23 februarie 2011 | Mircea PAVELESCU
Micsoreaza fontMareste font

Bugetarii continuă lupta în instanţe, pentru salarii neciuntite

Sindicate : „Am înţeles că e dispoziţie de sus ca toate aceste procese să fie pierdute de noi”


Refuzând să se resemneze în privinţa salariilor ajustate şi a tăierilor de sporuri, o bună parte din bugetari îşi continuă în instanţă lupta pentru revenirea la cuantumurile salariale din 2007 şi 2008 şi acordarea retroactivă a bonusurilor salariale eliminate. Deocamdată, nu se ştie care va fi finalitatea acestui demers, despre care se poate spune doar că supra-aglomerează instanţele, şi aşa sufocate de un număr în creştere al dosarelor. Surse din mediul sindical timişean susţin că au informaţii legate de „dispoziţii de sus” cu privire la sentinţele care se vor da în aceste procese, dispoziţii conform cărora statul ar trebui să câştige, fără drept de apel, toate aceste litigii.


Sectorul medical, „creuzetul” nemulţumirilor

Pe departe, una dintre cele mai ne­mulţumite categorii bugetare afecta­te de tăierile salariale e cea din secto­rul medical, aici miza fiind mult mai ma­re : în condiţiile accentuării migraţiei personalului, sindicaliştii din acest sector spun că vom asista în curând la golirea spitalelor, ajustările salariale fiind ultimul argument, şi cel mai im­por­tant, menit să-i convingă pe medicii instruiţi în ţară să plece definitiv peste hotare.  
Astfel, Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România susţine că, de fapt, anunţata creştere a salariilor bu­ge­tarilor cu 15%, din acest, an nu este de­cât o încercare de manipulare. „Gu­vernul, după controversata reducere a salariilor bugetarilor cu 25%, a promis o creştere a acestora cu 15%, lăsând să se înţeleagă că bugetarii vor avea par­te de o recuperare semnificativă din reducerea anterioară. În loc de mult aşteptata redresare, salariaţii au parte de două surprize : creşterea salariilor este de doar 11,25% raportat la salariul din iunie 2010 (rămânând cu un salariu mai mic cu 13,75% faţă de iunie 2010), iar scăderea a fost aplicată salariului de bază, pierzând în consecinţă şi drepturile de care beneficiau raportat la salariul de bază (în special cele le­gate de pensii)”, spune Viorel Rotilă, preşedintele Federaţiei.
În plus, susţin reprezentanţii ace­leiaşi organizaţii sindicale, în sectorul sanitar salariile riscă să fie reduse şi mai mult odată cu plafonarea chel­tuielilor salariale la 75% din valoarea contrac­telor cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, în condiţiile în care valoarea acestor contracte este stabilită de la „centru", deseori în mod arbitrar.
De aceea, Viorel Rotilă estimează că, în 2011, în sectorul medical va exista „o reducere semnificativă a veni­turilor salariaţilor care, dublată de rata inflaţiei, va conduce la o accen­tuare a sărăciei salariale de care este afectată majoritatea salariaţilor bu­getari”.
Reprezentanţii Federaţiei “So­lidaritatea Sanitară” au anunţat că vor da în judecată Ministerul Sănătăţii, respectiv Guvernul, pentru ajustările salariale pe care le consideră ne­justificate.
Aceasta este a doua federaţie din sectorul sanitar care anunţă procese de masă cu statul, pentru tăierile salariale. Prima a fost Federaţia Sa­nitas. “Fiecare organizaţie judeţeană Sanitas a întocmit tabele cu cei care au dat statul în judecată. În principiu, vorbim de toţi cei 120.000 de membri sindicali ai federaţiei”, a declarat în acest sens Marius Petcu, preşedintele Sanitas.
Acţiunea a început în forţă şi în Timiş, unde sute de angajaţi din sec­torul sanitar au demarat un proces-maraton, al cărui scop e renunţarea la ajustările salariale, revenirea la sa­lariile de dinaintea tăierii cu 25% şi acordarea retroactivă a diferenţei din salariile diminuate. “Procesul e pe rol şi, indubitabil, aceste procese ar fi trebuit câştigate, pentru că noi nu suntem bugetari şi nu ar fi trebuit să ni se aplice această formulă de redu­cere a salariilor. De aceea respingem şi actuala variantă, cu aşa-zisa creştere de 15%, care de fapt înseamnă o mă­rire cu cel mult 12 procente. Nu aşa trebuia aplicată, ci pe salariul vechi sau să nu se facă deloc tăieri şi să îngheţe salariile pe 2011. O parte dintre proce­se au intrat pe rol, restul urmează şi ele să fie introduse ca acţiuni în in­stan­ţă până în la sfârşitul lunii februarie”, afirmă dr. Livius Cârstea, liderul ti­mişean al Federaţiei Sanitas.


Bănuieli legate de procese aranjate

Sindicaliştii care continuă să ini­ţieze acţiuni în instanţă, prin care spe­ră să-şi recupereze procentele salariale pierdute şi bonusurile aferente, se bazează pe precedentele existente. În acest sens este adusă în discuţie decizia Tribunalului Vâlcea, care a dat câştig de cauză unor funcţionari publici de la Primăria Voineasa, care au dat statul român în judecată pentru reducerea salarială cu 25%. Iniţiatorii acţiunii au reclamat “reducerea unilaterală a sa­lariului brut contrar prevederilor con­tractului de muncă pe care îl aveau sem­nat, prin intervenţia nelegală a unui terţ, în acest caz, statul român”.
Magis­traţii s-au declarat de acord cu argumen­taţia funcţionarilor în cauză, precizând că nu contează felul în care s-a pronun­ţat Curtea Constituţională în această pro­blemă, deşi Curtea Consti­tuţională a fost de atâtea ori invocată în justiţie ca in­stanţa supremă. Magis­tra­ţii au apreciat că reducerea unilaterală a sala­riului brut cu 25% încalcă preve­derile Decla­raţiei Universale a Drep­tu­rilor Omului şi Convenţia pentru apă­rarea drepturi­lor omului şi a libertăţilor fundamentale. Totuşi, în Timiş există destul scep­ticism cu privire la reuşita acestor ac­ţiuni în instanţă. Avem şi noi sursele noastre, care ne-au comunicat că toate aceste ac­ţiuni nu au nicio şansă să fie câştigate de către sindicate sau angaja­ţii care le-au iniţiat. Există la nivel infor­mal re­co­mandarea fermă ca toate aces­te proce­se să dea câştig de cauză doar statului. Acelaşi mesaj ne-a mai fost transmis, indirect, pe alte canale. Înclin să cred că aşa se va întâmpla. Sau exis­tă şi al­ternativă – am înţeles că instan­ţe­lor li s-a recomandat, dacă sunt forţate de îm­prejurări, să dea câştig de cauză sindi­catelor, să nu dea sentinţe defini­tive şi irevocabile. În acest sens, se poate face recurs, iar litigiile trebuie să ajungă toate la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a României, unde lucrurile sunt destul de clare, şi se cam ştie care va fi finalitatea”, ne-a declarat un lider sin­­dical timişean care a insistat să rămâ­­nă în anonimat pentru a nu periclita şan­­sele, în Justiţie, a proceselor demarate.


Şi în administraţia locală se pregătesc procese


Lotul celor care se vor judeca, pe plan local, cu statul, pentru salariile di­minuate, va fi întregit de către funcţio­narii din administraţia publică locală. Tiberiu Negrei, liderul Sindicatului Funcţionarilor Publici din Primăria Ti­mişoara, dă asigurări în acest sens : “În momentul de faţă nu avem procese pe rol. Dar, cu siguranţă, vor fi în perioa­da imediat următoare. Vom deschide şi noi acţiuni în instanţă pentru acea tăiere a salariilor cu 25%. În plus, mai avem o problemă legată de regimul salarial discriminatoriu al angajaţilor din Pri­măria Timişoara. La alte Primării ale unor municipii mari s-au inclus în sala­rii stimulentele medii, lucru care nu s-a întâmplat în cazul nostru. Şi, normal, angajaţii sunt supăraţi. Estimăm că vor fi iniţiate în acest sens o serie de pro­cese în instanţele de pe plan local”.
Sindicaliştii nemulţumiţi, care de­cid să apeleze la instanţă, sunt sprijiniţi de marile confederaţii sindicale, care consideră îndreptăţite aceste acţiuni prin care se încearcă recâştigarea prin instanţă a sporurilor şi cotelor salariale pierdute în urma politicilor de austeri­tate bugetară.
“Noi sprijinim şi încurajăm aceste demersuri. Şi ni se pare normal ca aces­te procese să fie câştigate, pentru că este evident că aceste măsuri de ajustare salarială, de tăiere de sporuri şi aşa mai departe, au fost luate cu încălcarea legislaţiei în vigoare şi încălcarea contractelor colective de muncă, contracte despre care ştie oricine că au valoare de lege. Or, atunci când o terţă parte intervine într-un contract încheiat strict între două părţi, e clar că s-a produs un abuz. Ca să nu mai vorbim de faptul că prin aceste ajustări salariale s-au modificat con­tracte aflate în derulare, lucru care, de asemenea, nu e permis de lege”, pre­cizează Ştefan Gogoşanu, liderul Cartelului Sindical Alfa Timiş.
În opinia sa, alături de proteste, acţiunile în instanţă se vor număra printre măsurile pe care le vor lua bugetarii afectaţi de tăierile salariale pentru a contracara politicile legate de cheltuielile de personal pe care în­cearcă să le impună Guvernul. “Se va merge în instanţă inclusiv pe faptul că acele tăieri de 25% nu reprezintă decât o cifră formală. Sunt foarte multe sectoare bugetare unde, faţă de nivelul salarial din 2007 - 2008, reducerile salariale au dus la o diminuare a sa­lariului cu mai mult de 47 - 50%. Până şi această creştere invocată, de 15%, e de fapt o creştere de 11%, pentru că se aplică la un salariu diminuat, şi nu la salariul avut înainte de tăierile sa­lariale”, mai spune reprezentantul Cartel Alfa.
Autor: mqkpow - 21/02/2011
Subiect: CfWtsCfqRkCeFHgxTa
Mesaj: wPvE4M nmhnjinzibak, [url=http://soatfmvpdeue.com/]soatfmvpdeue[/url], [link=http://ygvsfcnckxor.com/]ygvsfcnckxor[/link], http://vcgirwkwwiku.com/

Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres