|
Agerpres:
editia 21 - 23 mai 2012
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail
![]() 17°C Umiditate:88% Viteza vantului:8 KMH Vizibilitate:11 km 4.4452 3.4817Ministerul de internet | 21 - 23 noiembrie 2011 | Mircea PAVELESCU
![]() ![]()
Gafe de campanieInevitabilele gafe de campanie ale politicienilor români încep deja să se facă auzite, deşi anul electoral nici nu a început. Din nevoie de a fi populari, de a se arăta eficienţi sau preocupaţi de soarta poporului, politicienii devin cu atât mai vulnerabili la comiterea unor greşeli impardonabile cu cât se apropie momentul alegerilor.
E de datoria unor site-uri precum www.gafepolitice.ro să arate că nu doar politicienii români sunt campioni ai gafelor. Astfel, cititorii online au la dispoziţie o colecţie bogată de gafe făcute de politicieni, în preajma alegerilor sau în momente cruciale din cariera lor. De pildă, premierul thailandez Banharn Silpa-Archa a rămas în istorie după ce s-a referit la rergina Angliei ca “regina Elizabeth Taylor”. “Eu nu sunt un comunist şi nici mişcarea revoluţionară nu este”, zicea într-unul din faimoasele sale discursuri Fidel Castro, uitând că anterior declarase : “sunt un marxist-leninist şi voi fi până la moarte.” Din seria “gura păcătosului”, George Bush declara cu puţin înainte de plecarea de la Casa Albă: “Inamicii noştri sunt inovativi şi plini de resurse, la fel ca şi noi. Ei nu se opresc niciodată din a se gândi la modalităţi de a răni ţara noastra şi poporul, şi nici noi”. Şi actualul preşedinte al SUA, Barack Obama, în timpul unei întâlniri de campanie din Beaverton, Oregon, declara nonşalant : “Am fost până acum în 57 de state, cred că a mai rămas doar unul”. Statele Uniate ale Americii sunt formate însă din doar 50 de state. Nici senatorul John McCain nu s-a lăsat mai prejos în timpul campaniei electorale, etalându-şi “vastele” cunoştinţe de politică externă cu următoarea afirmaţie : “Am fost în Germania în weekend-ul ce a trecut şi preşedintele Putin al Germaniei a ţinut un discurs clasic, ca pe vremea Războiului Rece, participanţilor la acea conferinţă”. Foarte nimerită pentru prestaţia unor guvernanţi pe perioada de criză este şi afirmaţia lui Nguen Co Thatch, ministrul de Externe al Vietnamului, care preciza, plin de mândrie : “Noi nu suntem fără realizări. Am reuşit să distribuim în mod egal sărăcia”. La aceeaşi categorie mai sunt menţionate şi o serie de gafe istorice care au rămas în memoria colectivă, deşi au trecut zeci de ani de la momentul comiterii lor. În acest sens, a rămas consemnată, şi nu numai de istorici, remarca lui Richard Nixon la ceremonia funerară a preşedintelui francez Charles de Gaulle : “Aceasta este o zi măreaţă pentru Franţa”. Şi, în actualul context politico-economic, discursurile optimiste de criză ale unor politicieni amintesc şi de o replică celebră a lui Stalin, în timpul foametei generalizate din 1930, în plină campanie de deportări în Siberia şi sângeroase răfuieli politice: “Viaţa a devenit mai bună, viaţa a devenit mai distractivă”.
![]() |