Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 21 - 23 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

18°C

Umiditate:88%
Viteza vantului:3 KMH
Vizibilitate:11 km
  4.4587
  3.5272
Micsoreaza fontMareste font

În unele sate, abandonul şcolar este mai convenabil decât naveta la cursuri

Şcolile din Berini şi Sacoşu Turcesc, beneficiarele unei campanii umanitare


O campanie de strângere de fonduri pentru elevii din Berini şi Sacoşu Turcesc va fi organizată la Timişoara. Şcolile din aceste localităţi au nevoie de sprijin pentru ca elevii să nu mai lipsească de la cursuri şi să îşi poată construi mai târziu un viitor sigur, spun organizatorii. Potrivit acestora, cele două şcoli nu sunt singurele din judeţ care au nevoie de ajutor, fiind zeci de copii timişeni care lipsesc cu lunile de la ore pentru că părinţii nu au bani să le plătească naveta între localităţi, acolo unde nu sunt microbuze şcolare.

 

Copiii din Berini, „condamnaţi” la statutul de absolvenţi de patru clase

În Berini, un sat care ţine de Saco­şu Turcesc, există doar o grădiniţă şi o şcoală primară cu predare simultană, Gimnaziu nu există. Pentru a urma clasele V - VIII, copiii din Berini trebuie să parcurgă opt kilometri până la Saco­şu Turcesc. Interesul pentru continua­rea studiilor în altă localitate este oglin­dit în cifre : în vara acestui an, la şcoala din Sacoşu Turcesc nu a absolvit clasa a VIII-a niciun elev din Berini, şi doar o singură elevă a trecut în clasa a VIII-a.

Educaţia reprezintă şansa la o viaţă mai bună a copiilor aflaţi în si­tuaţii de risc. Stă în puterea noastră să le oferim posibilitatea de a-şi schimba viitorul şi de a deveni persoane active în comunitate. Susţinem acest demers, sperând să aibă alături alte companii şi oameni de bine din Timiş”, spuneGa­briela Puskas, preşedintele Rotary Club Cetate Timişoara.

Pentru a le oferi copiilor din Berini şi din Sacoşu Turcesc condiţiile necesa­re pentru a învăţa şi pentru a-i ajuta să îşi finalizeze cursurile gimnaziale, Club Rotary Cetate Timişoara va organiza, în 18 noiembrie, un eveniment de strân­gere de fonduri - Gala pentru educaţie, în beneficiul UNICEF România. „Co­piii în situaţii dificile, care merg la şcoa­lă, pot rupe cercul vicios al sărăciei. Ei pot avea o viaţă decentă şi se pot inte­gra în societate. Cu sprijinul parteneri­lor, companiilor şi donatorilor indivi­dua­li care vor participa la Gala pentru educa­ţie, sperăm să oferim această şan­să şi copiilor din Berini şi din Sacoşu Tur­cesc”, a declarat Edmond McLoughney, reprezentantul UNICEF în România.

Banii strânşi în urma acestei Gale vor permite o pregătire a cadrelor di­dactice din aceste unităţi de învăţă­mânt care, se estimează, vor avea abilităţi sporite de adaptare a metodelor de pre­dare la nevoile copiilor la risc şi se vor putea pregăti mediatori şcolari astfel încât să fie aplicate metode eficiente de reducere şi prevenire a abandonului şi absenteismului. Tot prin fondurile ce se vor strânge în urma acestei Gale pen­tru educaţie, se va putea lucra pe par­tea de informare şi consiliere a părin­ţilor pentru ca aceştia să comunice mai bine cu copiii şi să înţeleagă mai bine rolul şi importanţa educaţiei pen­tru viitorul acestora. Este vizată, toto­dată, şi o mai bună dotare cu echipa­ment şi material didactic a celor două şcoli şi o mobilizare a comunităţii pen­tru a ajuta copiii să meargă la şcoală.

„Această campanie se derulează deja de un an de zile la nivel naţional, studiile UNICEF relevând faptul că între 300.000 şi 400.000 de şcolari nu merg la şcoală. Campania de anul tre­cut a susţinut 40 de şcoli din ţară, iar la final s-a reuşit aducerea la şcoală a 1.560 de elevi”, mai spune Gabriela Puskas. Adică, s-au făcut sesiuni de consiliere cu părinţii, s-au pregătit me­diatori şi s-au oferit materiale didactice şi s-au căutat soluţii pentru ca elevii din cele 40 de şcoli să ajungă la cursuri şi să aibă rezultate mai bune la învăţă­tură, explică membrii Rotary.

Gabriela Puskas mai spune că Ti­mişul a intrat pentru prima dată în cam­panie anul acesta, când se au în vede­re 80 de şcoli din ţară, printre care şi cele din Berini şi Sacoşu Turcesc, unde copiii fac naveta pentru a merge la gim­naziu :„Sperăm să avem un răspuns favorabil din partea societăţii civile, ca şi până acum, şi să reuşim să îi ajutăm cât mai mult pe copiii de acolo, pentru că vizată nu este doar problema nave­tei, unul dintre motivele abandonului şcolar, ci şi cea a dotării şcolilor şi a spri­jinirii familiilor. Vrem ca aceşti copii să termine şcoala şi să aibă puterea să se întreţină singuri, mai târziu”, preci­zează Gabriela Puskas.

 

Primăria Sacoşu Turcesc : „Transportul nu este o problemă”

Întrebaţi care sunt problemele şco­larilor şi cauzele absenteismului lor de la ore, reprezentanţii Primăriei co­mu­nei Sacoşu Turcesc declară că, deşi exis­tă o rată de absenteism ridicat, condi­ţiile în care se face şcoală nu sunt chiar atât de negre cum sunt prezentate de studiile UNICEF. „Cu transportul şco­lar nu poate fi o problemă, pentru că noi avem două microbuze de la Consi­liul Judeţean Timiş, cu care copiii pot fa­ce naveta între localităţi. Maşini pen­tru care şcolarii nu plătesc nimic, deci nu le trebuie bani de navetă. Însă, ab­senteismul este, într-adevăr, o problemă pentru că, fiind în mare parte de familii de etnie romă, majoritatea îşi dau copiii la şcoală doar pentru alocaţie. Alţii îşi iau copiii cu ei în străinătate şi îi între­rup de la şcoală luni bune”, ne-a decla­rat secretarul Primăriei Sacoşu Turcesc, Aurelia Râmneanţu.

Reprezentanţii Consiliului Jude­ţean Timiş confirmă că Primăria Sa­coşu Turcesc a primit în administrare un microbuz şcolar şi un altul acordat de la Ministerul Educaţiei, care circulă pe traseul Sacoşu Turcesc - Otveşti - Berini - Stamora şi Icloda.

 

Andreea Marin, amfitrion al Galei

În acest an, Gala pentru educaţie în beneficiul copiilor din Berini şi Sa­coşu Turcesc va reuni vedete şi perso­nalităţi publice, reprezentanţi ai autori­tăţilor locale şi ai mediului de afaceri din Timişoara, precum şi persoane fi­zice care doresc să devină donatori UNICEF. Gazda evenimentului va fi Andreea Marin Bănică (foto), amba­sador al bunăvoinţei pentru UNICEF, iar invitaţii se vor putea bucura de un con­­cert extraordinar susţinut de An­dra, de o licitaţie de păpuşi, moment devenit tradiţional în cadrul eveni­mentelor organizate în ultimii ani de UNICEF România, dar şi de o licitaţie de tablouri, specifică evenimentelor mar­ca Rota­ry Club Cetate Timişoara.

 

Copiii din Măguri, duşi la şcoală la Lugoj, cu autobuz muncitoresc

Problema navetei, cu oboseala re­zultată din aceasta, se întâlneşte nu doar la şcolarii din Berini şi cei din Sacoşu Tur­cesc, care nu sunt singurii din judeţ care ar avea nevoie de sprijin pentru a nu mai absenta de la şcoală, spun membrii Rotary Club Cetate Timişoara. Gabrie­la Puskas  declară că studiile UNICEF au relevat şi localitatea Măguri, de lângă Lugoj :„Şi acolo sunt probleme cu absenteismul, însă aceasta va intra într-o campanie viitoare de strângere de fonduri. Şi, cu siguranţă, mai sunt încă multe localităţi în care am putea să ac­ţionăm, dar încă nu am ajuns la ele”.

Satul Măguri se situează la circa opt kilometri de Lugoj, fiind cea mai mare comunitate de romi din Timiş, cu peste 700 de locuitori şi 200 de numere de case, dar cu infracţionalitate zero, du­pă cum precizează primarul Lugojului, Francisc Constantin Boldea. Potri­vit acestuia, în Măguri se fac demersuri speciale pentru ca absenteismul şcolar să scadă.Şi aici, pentru copiii de gim­naziu nu este nevoie de transport, însă problema este pentru cei din clasele mari, care nu pot fi incluşi în progra­mul C.J.T pentru asigurarea unui mi­cro­buz.„Este acolo o şcoală-pilot, se predă în limba romani şi au profesori de la ei din sat. Pentru copiii mici nu e nevoie de autobuze să meargă la şcoală, pentru că e la ei în sat. Problema e pentru cei mai mari, care merg la şcolile profe­sionale şi la liceele din Lugoj. Este un autobuz care circulă dimineaţa şi după-amiaza, cu care merg muncitorii, iar elevii trebuie să se trezească devreme. În plus, le trebuie şi bani pentru navetă”.

Pentru a le veni în ajutor copiilor cu probleme şi pentru a contracara absen­teismul şcolar, Primăria Lugoj a înfiin­ţat un centru de integrare a copiilor romi, dar derulează şi o campanie anuală de strângere de fonduri pentru a ajuta familiile cu situaţii financiare precare. „Vin mulţi copii la centru şi fac ore după-amiază şi nu mai lipsesc de la şcoală. Apoi, anul acesta avem şi noi, tot în 18 octombrie, odată cu gala UNI­CEF, cea de a zecea ediţie a campaniei noastre, «O zi pentru mai bine», la care ne aşteptăm să participe peste 500 de oameni. Sperăm să strângem fonduri ca şi în anii trecuţi şi să facem ceva pentru familiile sărace. Iar un sprijin de la UNICEF pentru Măguri ar fi un lucru şi mai bun”, a mai spus Francisc Boldea.

Deşi C.J. Timiş pune la dispoziţia Primăriilor care solicită microbuze şcolare, aceste autovehicule sunt desti­nate doar copiilor de gimnaziu, după cum spune Jana Lavrits, purtătorul de cuvânt al C.J. Timiş, cei din clasele mai mari trebuind să facă naveta cu microbuzele de muncitori, care îşi în­cep programul dimineaţa devreme.

 

Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres