|
Agerpres:
editia 21 - 23 mai 2012
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail
![]() 18°C Umiditate:88% Viteza vantului:3 KMH Vizibilitate:11 km 4.4587 3.5272Social | 17 - 20 noiembrie | Diana MIHAI
![]() ![]()
Institutul Intercultural solicită evitarea menţionării în media a apartenţei naţionale a migranţilorAstfel, nu se va comite o eroare similară cu cea a asocierii etnicilor romi cu fenomenul infracţionalInstitutul Intercultural Timişoara a lansat un proiect destinat îmbunătăţirii imaginii migranţilor în mass-media. Timp de un an, Institutul Intercultural va monitoriza apariţiile editoriale din presa locală şi naţională cu privire la situaţii în care au fost implicaţi migranţi. Scopul proiectului este crearea unui mediu intercultural şi a unui climat adecvat migranţilor în rândul populaţiei româneşti.
Ziua toleranţei, transformată în Ziua integrării Plecând de la marcarea Zilei Internaţionale a Toleranţei, celebrată în 16 noiembrie, Institutul Intercultural din Timişoara a lansat, miercuri, proiectul european „Cu alte cuvinte”. Proiectul a pornit cu o întâlnire pe tema imaginii migranţilor în media, la seminar participând membri ai comunităţilor de străini proveniţi din state ne-membre ale Uniunii Europene, reprezentanţi ai mass-media, ai instituţiilor publice locale şi ai unor organizaţii neguvernamentale din Timişoara, active în domeniul cultural. Au fost analizate rezultatele unei monitorizări preliminare realizate de Institutul Intercultural Timişoara în cadrul proiectului european „Cu alte cuvinte”, care vizează reflectarea în mass-media a imaginii resortisanţilor ţărilor terţe şi ce anume se poate face pentru îmbunătăţirea acesteia. Prin acest proiect se propune dezvoltarea unor mecanisme de consultare a comunităţilor de străini cu autorităţile publice şi societatea civilă.
Prin va Potrivit lui Călin Rus, această problemă seamănă izbitor cu situaţia întâlnită în anii 1990 cu privire la etnicii romi în asociere cu fenomenul infracţional, situaţie care s-a schimbat după anul 2000. „Acelaşi lucru dorim să se întâmple şi cu migranţii, să se evite menţionarea apartenenţei naţionale în presă, pentru că avem de a face cu o persoană sau mai multe care comit o infracţiune, şi nu cu o comunitate. Sunt exagerări care pleacă de la cazuri particulare. De aceea, vrem să tragem un semnal de alarmă instituţiilor publice şi mass-media, sperând că vom reuşi să schimbăm ceva cât mai repede”. O altă problemă identificată de Institutul Intercultural în media, atunci când sunt publicate ştiri în care migranţii constituie subiectul, este amestecarea faptelor cu opiniile redactorilor.
„Vrem să nu mai fie posibilă transmiterea de prejudecăţi şi stereotipii” Reprezentanţii Institutului Intercultural Timişoara anunţă că, timp de un an de zile, vor monitoriza apariţiile din presă cu privire la migranţi, va face o analiză pertinentă a ştirilor, după care va trasa concluzii ce vor fi prezentate în mod public, în cadrul unei sesiuni publice de dezbatere. „Nu dorim practic doar să facem o monitorizare a presei locale sau naţionale pe problematica migranţilor şi a minorităţilor, ci vrem să avem un dialog prin care lucrurile să se îmbunătăţească. Vom face propuneri de reformulare a conţinutului articolelor astfel încât să nu mai fie posibilă transmiterea de prejudecăţi, stereotipii, să fie relatări în conformitate cu principiile codului deontologic”, precizează Călin Rus. Evenimentul face parte din proiectul România Interculturală, desfăşurat de Institutul Intercultural Timişoara, în parteneriat cu Liga pentru Apărarea Drepturilor Omului – Filiala Cluj, Centrul pentru Resurse Civice – Constanta si Asociatia ADIS – Bucureşti, în perioada iunie 2011- iunie 2012. Proiectul este co-finanţat prin Fondul european pentru integrarea resortisanţilor ţărilor terţe şi administrat în România de Oficiul Român pentru Imigrări. Activităţile prevăzute în acest proiect se desfăşoară la Timişoara, Iaşi, Constanţa, Cluj-Napoca şi Bucureşti, având ca grup-ţintă persoanele din U.E., care au, însă, drept de şedere în România.
![]() |