Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 21 - 23 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

16°C

Umiditate:100%
Viteza vantului:10 KMH
Vizibilitate:11 km
  4.4587
  3.5272
Cazuistica | 7 - 9 noiembrie 2011 | Diana MIHAI
Micsoreaza fontMareste font

Marş antidrog pe role, la Timişoara


Sute de şcolari şi liceeni au participat la un marş antidrog, pe role, sâmbătă, la Timişoara. Scopul acţiunii a fost tragerea unui nou semnal de alarmă cu privire la consumul de etnobotanice, problemă cu care oraşul de pe Bega încă se confruntă, chiar dacă „magazinele de vise” au fost închise de autorităţi.

 

Asociaţia EU-România împreună cu Centrul Regional de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Timişoara şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş au organizat, sâmbătă, un marş pe role, în cadrul căruia participanţii au transmis mesaje antidrog. Evenimentul s-a desfăşurat sub sloganul „Simte libertatea fără etnobotanice” şi face parte dintr-un proiect cofinanţat de Consiliul Judeţean Timiş, „Marşul Antidrog - Simte libertatea 2011”.

Marşul a pornit din faţa Operei Române, la ora 11, desfăşurându-se pe traseul Piaţa Operei - Piaţa 700 - Piaţa Mărăşti - Iulius Mall. Peste 400 de tineri din liceele din Timişoara au străbătut acest traseu, purtând în mâini bannere cu mesaje antidrog, precum „Nu te aburi”, „Drogurile nu rezolvă problemele, le complică”, „Alegem viaţa, nu drogurile”, „Trupul meu vrea minerale, nu substanţe chimice”, „Fii conştient, nu dependent”, etc.

Cele mai originale mesaje ale şcolarilor au fost incluse într-un concurs a cărui festivitate de premiere a avut loc, tot sâmbătă, la Iulius Mall.„Nu lăsa drogurile să-ţi decoloreze viaţa” a fost clasat pe locul III, pe locul II a fost mesajul „Plantele decorative nu se fumează”, iar cel mai original mesaj, care a primit locul I, a fost „Un drog vândut, o viaţă luată”.

„Ideea acestui marş a pornit de la faptul că apreciem că în permanenţă trebuie să existe un factor de încredere şi inedit care să îi atragă pe tineri în lupta antidrog şi să îi ţină departe de consumul acestor substanţe”, spune comisarul Mihaela Tomiţă, directorul Centrului de Prevenitre Antidrog Timişoara. Aceasta avertizează că problema ridicată de drogurile etnobotanice nu a dispărut la Timişoara, odată cu închiderea magazinelor :„Comerţul pe internet este problema mai mare, fapt demonstrat de apariţia periodică a cazurilor grave. Iar campaniile de prevenire trebuie să îi facă pe tineri să discearnă între bine şi rău şi să aleagă să nu consume droguri”.

Întrebată cum sunt contorizate aceste acţiuni de prevenire şi cum se poate stabili dacă o campanie de prevenire a avut succes, dacă banii alocaţi au meritat, iar mesajul antidrog a ajuns la tineri, comisarul Mihaela Tomiţă spune că feedback-ul în această problematică se vede în primul rând prin participarea numeroasă a tinerilor la acţiuni. „Iată, sunt tot mai mulţi care ni se alătură. Astăzi am avut peste 300. Apoi, de fiecare dată stăm de vorbă cu ei şi aflăm direct de la ei cum ar trebui să abordăm problema, ce ar trebui să mai facem. E unul dintre indicatorii-cheie. Faptul că dăm o cifră statistică referitoare la numărul celor care consumă droguri nu e suficient, şi nici cifra nu e completă”.

Alături de organizatorii acestui marş antidrog, în acţiune s-au implicat ca şi parteneri şi Inspectoratul de Poliţie Timiş, Direcţia Judeţeană pentru Tineret, Direcţia de Sănătate Publică Timiş, Inspectoratul de Jandarmi Timiş, Gruparea de Jandarmi Mobilă, Poliţia Locală Timişoara şi Centrul Comercial Iulius Mall.

O altă manifestare a tinerilor împotriva consumului de stupefiante a avut loc la începutul lunii octombrie, când mii de elevi, purtând pe feţe măşti veneţiene, au participat la un dans sincron record, desfăşurat în Piaţa Operei, la Timişoara.

Problematica privind consumul de droguri în Timiş nu este de neglijat, o arată şi statisticile locale. Un studiu realizat de ofiţerii anti­drog din Timişoara, în noiembrie - decem­brie 2010, a arătat că peste 6% dintre şc­olarii timişeni consumă, măcar oca­zional, etnobota­nice. Ponderea consu­matorilor în funcţie de vârstă/educaţie este de 65% la liceu, 30% la şcolile de meserii şi 5% în rândul studenţilor. Majoritatea consumatorilor sunt bărbaţi (81%) şi provin din mediul urban (88,4%).

 

Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres