Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 24 - 27 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

13°C

Umiditate:100%
Viteza vantului:2 KMH
Vizibilitate:2 km
  4.4587
  3.5272
Micsoreaza fontMareste font

Multiculturalismul, asociat forţat cu atentatul din Norvegia

Luări de poziţie surprinzătoare în mediul politic românesc


Atentatele sângeroase comise în Norvegia de extremistul radical Anders Behring Breivik au făcut ca şi pe plan intern să existe luări de poziţie, mai mult sau mai puţin surprinzătoare, legate de masacrul care a fost toată săptămâna trecută pe primele pagini ale ziarelor. Unele dintre cele mai controversate declaraţii pe acest subiect condamnă “multiculturalismul excesiv” demonstrat la nivelul Parlamentului European, tendinţă considerată direct responsabilă pentru ce s-a întâmplat în Norvegia. Unii politologi şi europarlamentari români consideră însă că asocierea multiculturalismului cu atentatul din Norvegia este aberantă.

 

Multiculturalismul, considerat a fi “băgat pe gât”

Nu e niciun secret că toleranţa şi multiculturalismul au fost concepte promovate intens în ultimii ani de structurile europene, în special de Par­lamentul European. De altfel, des­chiderea spre multiculturalism este unul dintre atuurile cu care se speră că Timişoara va reuşi să atragă de la structurile europene suficiente voturi pentru a fi declarată capitală culturală europeană.

Însă, în contextul recentelor aten­tate din Norvegia, această tendinţă pro-multiculturalism a făcut obiectul unor declaraţii foarte dure inclusiv în mediul politici românesc. Cap de afiş a fost, în acest context, senatorul P.D.-L. Iulian Urban care a declarat că, în opinia sa, nu Anders Behring Brei­vik a comis atentatul din Norve­gia, ci “actualii lideri care conduc în U.E.”, precizând că “multiculturalis­mul ne-a fost băgat pe gât forţat şi în doză mare”, iar acum “unii nebuni reacţio­nează violent”.  

Iulian Urban a mai precizat că există milioane de naţionalişti în Europa, “continent lovit de multiple atentate săvârşite de musulmani”, iar Uniunea Europeană a ajuns să dea bani pentru a convinge imigranţii non-europeni să plece acasă la ei. “Franţa, Marea Britanie, Germania declară oficial că multiculturalismul e mort, iar Angela Merkel spune că dacă vrei să trăieşti şi să munceşti în Germania atunci înveţi germana şi adopţi valori­le germane”, mai spune Iulian Urban.

Senatorul a adus în sprijinul teo­riei sale argumente legate de orien­tarea politică la nivel european : în 25 de ţări U.E. conduc partide de dreap­ta, stânga fiind eliminată de către “electori furioşi pentru politica ires­pon­­sabilă de asistanat social şi imi­gra­ţie masivă necontrolată. Franţa sau Italia au creat isterii naţionale împotriva ţiganilor, Franţa a interzis burka, în Ungaria defilează detaşamen­­tele anti-ţigăneşti, adică, politicienii europeni împing conştient sau nu politica europeană către o formă de extremism ce transformă Europa în cazanul de pulbere al planetei”.

Mai mult, Iulian Urban susţine că europenii dau dovadă încă de o toleranţă şi o răbdare “fără margini” şi că, “cu toate aceste presiuni din partea politicienilor, din cei 550 de milioane de europeni nativi ai U.E., s-a găsit doar unul care să săvârşească un act de mare şi inutilă cruzime. Asta spune multe despre incredibila tole­ran­ţă şi răbdare încă a europe­nilor. În acest haos extremist este uimitor că doar un singur european a apăsat pe trăgaci pentru a exprima frustrarea faţă de indiferenţă şi ipo­crizia clasei politice europene în faţa islamizării şi imigraţiei ilegale care pun în pericol întreaga civilizaţie şi cultură europeană”.

 

Luări de poziţie din partea europarlamentarilor

Cum era de aşteptat, aceste de­claraţii au stârnit furtună în mediul politic românesc şi, ca de obicei, atacurile s-au îndreptat spre P.D.-L., partidului fiindu-i solicitat să se de­limiteze de declaraţiile senatorului Iulian Urban.

Cum erau vizaţi direct de mesajul transmis de Iulian Urban, şi o parte din europarlamentarii români nu au întârziat să ia poziţie. În acest context, europarlamentarul P.N.L. timişean Cristian Buşoi a precizat că a luat act “cu stupefacţie şi îngrijorare” de declaraţiile senatorului Iulian Urban, potrivit căruia nu Andres Behring Breivik a comis atentatele care au şocat o lume întreagă, ci actualii lideri care conduc U.E.“În calitate nu doar de europarlamentar, ci de cetăţean al unui stat membru U.E., consider incalificabilă şi iresponsabilă această atitudine a unui senator al României, care absolvă de vină autorul unui act criminal abominabil şi adoptă o poziţie politică extremistă, opusă spiritului şi principiilor pe care a fost fundamen­tată U.E.”, spune Cristian Buşoi. De altfel, europarlamentarul timişean susţine că, având în vedere că un nu­măr important de lideri europeni apar­ţin familiei politice populare, solicită P.D.-L., membru P.P.E., să exprime o poziţie oficială cu privire la declaraţiile lui Iulian Urban şi să se desolidarizeze de acesta, men­ţionând în acelaşi con­text că“lipsa de reacţie echivalează cu o aprobare ta­cită şi cu acceptarea ex­tremismului”.

 

Cristian Pârvulescu : “Asocierea între atentatele din Norvegia şi multiculturalism e complet eronată”

Politologul Cristian Pîrvulescu, conferenţiar universitar doctor la Fa­cultatea de Ştiinţe Politice, Catedra de Sociologie din cadrul Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative, susţine că, din păcate, în ultimii ani, inclusiv în spaţiul european, manifes­tările violente ale extremei drepte par să ia amploare.“E mai mult decât o exa­cerbare. Practic, gradul de toleranţă este în scădere, şi inclusiv în SUA extrema dreaptă pare să prindă tot mai mult teren. Criza a dus la amplificarea ascensiunii grupărilor de extremă dreaptă, care par să fi ajuns la cea mai mare influenţă din ultimii 30 de ani”.

În opinia sa, încercarea de asocie­re între politicile de deschidere spre multiculturalism ale U.E. şi atentatele din Norvegia este una nefericită şi abe­rantă.“Declaraţia domnului Urban este total neavenită. Nu multiculturalismul e motivul pentru care s-au produs eve­nimentele din Norvegia, multiculturalis­mul este doar o consecinţă a imigraţiei masive în spaţiul european, migraţie generată de dezvoltarea economică. Statele europene, în ascensiune eco­nomică, au avut nevoie de forţa de muncă ieftină pe care au adus-o din Africa sau din Asia. Aceleaşi probleme sunt şi în SUA unde există mari comu­nităţi cu culturi total diferite. De ce în SUA multiculturalismul nu a dus la fenomene precum cel din Norvegia ?”.

Cristian Pîrvulescu precizează că se interpretează greşit faptul că liderii marilor puteri europene s-ar fi pro­nun­ţat împotriva migraţiei. “Ce nu înţele­ge domnul Urban este că luările de poziţie ale Angelei Merkel sau ale lui Nicolas Sarkozy nu sunt împotriva migraţiei, ci a tendinţei migranţilor de a-şi menţine cultura comunităţii din care provin aşa cum funcţiona ea în statul din care au venit. Or, liderii europeni cred că imigranţii ar trebui să încerce măcar să se adapteze la societatea în care trăiesc şi activează, pentru a construi împreună o Europă prosperă”.

 

Mihai Poliţeanu : “Nu a fost contestată oportunitatea politicilor pro-multiculturalitate”

Mihai Poliţeanu, asistent al europarlamentarului P.D.-L. Monica Macovei, apreciază că e foarte pro­babil ca în următoarea perioadă, în urma atentatelor din Norvegia, Par­lamentul European să exprime o po­ziţie foarte clară de condamnare. “În ceea ce priveşte multiculturalitatea, acest subiect nu a fost luat în discuţie vreodată în ultimii doi ani, în sensul contestării oportunităţii politicilor care promovează acest concept, şi nici nu cred că va fi cazul de aşa ceva. Actuala orientare a Parlamentului European mi se pare mai curând una care se duce spre stânga, atât în ceea ce priveşte felul în care e percepută societatea europeană, cât şi în privinţa construcţiei viitoare a acesteia”.

 

Asocieri cu Noua Dreaptă

În manifestul său publicat înaintea comiterii atentatelor, Anders Behring Breivik a enumerat România printre ţările unde are susţinători, “fraţi şi surori”.   

De asemenea, documentul conţine link-uri către site-urile Partidului Româ­nia Mare şi Noua Dreaptă, pe care le men­ţionează într-o listă în care enumeră, pe ţări, organizaţiile şi partidele cu orien­tare naţionalistă şi de extremă-dreapta din Europa. Breivik scria ca partidele extremiste din Europa nu sunt suficient de preocupate de pericolul migraţiei şi ofensivei musulmane.“Avem zeci de milioane de susţinători europeni şi zeci de mii de fraţi şi surori care ne susţin pe deplin şi sunt dornici să lupte alături de noi. Numerele cresc anual, în condiţiile în care din ce în ce mai mulţi oameni în­cep să înţeleagă ce se întâmplă; fiind mar­tori la atrocităţile marxiste / multicultu­rale / musulmane şi văzând creşterea populaţiilor musulmane”, scria teroristul norvegian.

Gruparea Noua Dreaptă respinge orice asociere cu norvegianul Anders Behring Breivik, reprezentanţi ai aces­tei organizaţii susţinând că poziţia lui Breivik nu poate fi compatibilă cu va­lorile Noii Drepte, atâta vreme cât aces­ta se declara pro-israelian, era mason şi avea şi o concepţie ambiguă legată de homosexualitate.

Totuşi, în ceea ce priveşte “valul migraţiei” concepţiile oarecum se po­tri­vesc. E suficient în acest sens să se men­ţioneze faptul că pe site-uri cum e Blogul Noua Dreaptă sunt tot mai dese articole­le care avertizează asupra pericolului migra­ţiei, menţionând în acest context şi “va­lurile” de migranţi sârbi de etnie rromă care au intrat în ţară ilegal, în ultimii doi ani, prin punctele de trecere a frontie­rei din vestul ţării. “23 de migranţi au luat recent cu asalt graniţa în judeţul Timiş”, e unul din articolele  publicate săptămâ­na trecută pe blogul Noua Dreaptă.

 

Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres