Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 24 - 27 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

13°C

Umiditate:100%
Viteza vantului:2 KMH
Vizibilitate:2 km
  4.4587
  3.5272
Intersectii | 10 - 13 noiembrie | Diana MIHAI
Micsoreaza fontMareste font

Numărul celor închişi pentru conducere fără permis s-a triplat în ultimii doi ani


Conducerea unui autoturism fără a avea permis a devenit un fapt obişnuit pe şoselele timişene. Agenţii de circulaţie opresc săptămânal în trafic şoferi de ocazie. Mai grav, spun oamenii legii, este faptul că, de multe ori, aceştia sunt descoperiţi abia după ce sunt implicaţi în accidente rutiere. Numărul celor care au ajuns după gratii pentru conducere fără permis s-a dublat în ultimii trei ani, în Timiş, doar anul acesta fiind închişi peste o sută de indivizi.

 

Nu au trecut printr-o şcoală de şoferi, dar se urcă la volan şi se aventurează în trafic. Majoritatea sunt tineri teribilişti care nu au răb­dare să urmeze o şcoală de şoferi şi consideră că lecţiile date de prieteni sunt suficiente pentru a putea stăpâni un autovehicul. Viaţa le demon­strea­ză con­trariul, mai devreme sau mai târ­ziu. Uneori, îns, prea târziu. Aşa s-a întâmplat şi la finele săptămânii trecu­te, când M. T. Vasile, de 18 ani, s-a urcat la volan, fără a avea permis de conducere, şi a pornit la plimbare din­spre Comloşu Mare spre Gottlob. Nea­vând experienţă în conducere şi apă­sând pedala de acceleraţie prea tare, a pierdut controlul volanului, maşina ieşind de pe şosea şi răstur­nându-se într-un şanţ. În urma acci­dentului, băiatul care i-a fost partener în aven­tură, un puşti de 15 ani, a murit, iar autointitulatul şofer a fost rănit grav.

Statisticile Serviciului Poliţiei Rutiere Timiş arată că, în acest an, alţi şase indivizi care s-au urcat la volan fără a avea dreptul de a conduce autovehicule s-au făcut vinovaţi de producerea unor accidente rutiere grave pe şoselele timişene. Pe lângă acestea, sunt zeci de cazuri în care “şoferii” sunt prinşi înainte de a fi implicaţi într-un accident.

Totuşi, spun rutieriştii timişeni, dacă în anii trecuţi numărul dosarelor penale pentru astfel de fapte era în creştere, în ultimul an, în judeţ, lucru­rile par să se mai fi îndreptat. Dacă în 2008, 73 de persoane s-au ales cu dosare pena­le pentru inconştienţa de a se urca la volan fără a avea permis de condu­cere, în 2009, numărul falşi­lor şoferi a ajuns la mai mult de 120, iar anul trecut au fost întocmite 92 dosare penale. În acest an lucrurile arată, statistic, mult mai bine, fiind înregis­trate doar 53 de dosare penale pentru conducere fără permis. Comi­sarul-şef Nicolae Istrat, responsabil mass-media al Serviciului Poliţiei Ru­tiere Timiş, spune că majoritatea ce­lor care se pretează la astfel de fapte, din inconştienţă sau prostie, au vârste cuprinse între 20 şi 25 de ani.

Mai mult, spun oamenii legii, de­seori s-au confruntat cu cazuri în care persoanele depistate la volan fără a avea un permis de conducere valabil le-au declarat cu nonşalanţă că stră­bătuseră cu maşina mii de kilometri, uneori venind din străinătate, până să fie prinşi de poliţişti, iar în momentul depistării, au încercat să le cumpere indulgenţa cu bancnote strecurate între actele maşinii. Poliţiştii atrag atenţia că, prin acţiunile lor irespon­sa­bile, cei care consideră că permisul este facultativ joacă la ruleta ru­seas­că atât propria viaţă, cât şi pe a altor participanţi la trafic.

 

Numărul “şoferilor” ajunşi în penitenciar, mai mare cu 300% în 2011 faţă de 2009

Dacă, în Timiş, numărul celor prinşi pe şosele la volanul unor maşini fără a avea drept de conducere a scăzut, nu la fel se întâmplă şi cu numărul celor care au trecut prin instanţă şi sunt condam­naţi la închisoare. Con­form datelor înregistrate la Penitenciarul Timişoara, numărul autointitulaţilor şo­feri intraţi după gratii s-a dublat în ultimii doi ani. Dacă în 2009 au fost închişi 46 de indivizi pentru conducere fără per­mis, anul tre­cut numărul celor condamnaţi la pedep­se privative de libertate pentru astfel de fapte a crescut la 76, pentru ca în 2011 cifra condamnaţilor pentru con­ducere fără permis să ajungă deja la 113, pedep­sele condamnaţilor variind între câteva luni şi peste cinci ani închisoare, dacă au avut circumstanţe agravante, pre­cum conducere în stare de ebrietate sau pro­ducerea de accidente, după cum pre­ci­zează inspectorul Magdalena Radu, purtătorul de cuvânt al Peniten­ciarului Timişoara. Unii dintre deţinuţii condam­naţi pentru astfel de fapte recu­noşteau că au condus ani de zile fără a avea per­mis de conducere, şi nu doar în România.

Damşa Sorin, condamnat la un an închisoare pentru conducere fără per­mis, declara, în urmă cu ceva timp, declara pen­tru TIM­POLIS, că a început să circule ilegal în Italia, pentru că nu avea acte, dar îşi cumpărase maşină. Îşi făcuse rost de acte false pentru a se putea urca la volan. În­tr-o zi, i-a venit ideea să se întoar­că în ţa­ră, la volan. “N-aveam permis, dar până în România n-am avut probleme. Înainte de a ajunge, l-am sunat pe un pri­eten din Timişoara, să vină să conducă maşina până dincolo de frontiera româ­nă. Ne-am oprit în Ungaria şi l-am aştep­tat într-un pe­­co. A venit cu încă un prieten, cu maşi­na. Am trecut la frontieră, iar la Sânni­co­lau Mare am trecut din nou la vo­­lan. Am mers câţiva kilometri şi... ghi­nion. Ne-a oprit o trupă de poliţişti de frontieră. N-avea rost să fugim. Mi-au cerut actele de la maşină, iar când mi-au cerut per­misul, am pus 50 de euro între hârtii. Le-am zis că mi-am uitat permisul acasă, dar pentru ca aveam actele de la maşină, li s-a părut greu de crezut să fi uitat tocmai permisul”,spune Damşa.

 

Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres