Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 24 - 27 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

22°C

Umiditate:78%
Viteza vantului:14 KMH
Vizibilitate:11 km
  4.4587
  3.5272
Eveniment | 17- 20 martie 2011 | Mircea PAVELESCU
Micsoreaza fontMareste font

„Prima casă” 2011, pe ultima sută de metri?


Din cauza plafonului de trei ori mai mic decât cel pe anul trecut, alocat de Guvern în cazul programului „Prima Casă”, în următoarele săptămâni s-ar putea suspenda posibilitatea accesării de credite de acest tip. Zvonuri în acest sens existau în mediul bancar timişorean de câteva săptămâni.


Fără o suplimentare a fondurilor alocate, „Prima Casă” se sistează curând

De câteva săptămâni, în mediul ban­car timişorean există informaţii le­gate de faptul că doar pentru o perioa­dă limitată de timp vor mai putea fi acce­sate credite prin programul „Prima casă”. Posibilitatea sistării acordării de credite prin acest program, în acest an, nu este însă una care nu ar fi putut fi anticipată, având în vedere că în acest an suma alocată pentru acest program de către Guvern a fost de trei ori mai mică decât cea acordată anul trecut.

„În momentul de faţă, plafonul alo­cat de către Guvern nu s-a consu­mat încă. Suma consumată până în momen­tul de faţă – mă refer la cereri­le aprobate prin Fondul de garantare – e de jumă­tate din plafonul aprobat pentru acest an. Din punctul nostru de vedere, programul decurge normal. Băncile probabil că nu vor mai primi solicitări de credite de acest gen în varianta în care vor constata că s-a consumat pla­fonul alocat. În cazul în care Guvernul va aloca fonduri suplimentare în acest sens, programul va continua. Cert e că în acest an am avut un plafon mult mai mic faţă de anul trecut – e vorba de 200 de milioane de euro, faţă de 700 de milioane de euro, anul trecut”, ne-a declarat Irina Constantinescu, di­rector executiv al Fondului Naţional de Garantare a Creditelor pentru Între­prinderi Mici şi Mijlocii, fond prin care se desfăşoară programul „Prima Casă”.


Timişul, unul dintre judeţele cu cele mai multe credite

De la începutul Programului „Pri­ma Casă” şi până în prezent au fost acordate 34.858 de garanţii, în valoare de 1,4 miliarde de euro. În 2009 s-au acordat 12.030 de garanţii, în valoare totală de 504 milioane de euro. 

În 2010 a fost aprobată conti­nua­rea programului pentru locuinţele achi­ziţionate în baza antecontractelor de vânzare cumpărare încheiate până la data de 15 februarie 2010, în limita diferenţei rămase neutilizate până la sfârşitul anului 2009, respectiv 512,9 milioane de euro. Ulterior a fost alocat un nou plafon pentru 2010, respectiv suma de 700 de milioane de euro.

Din sumele alocate au fost acor­date 23.016 contracte, în valoare de aproximativ 929,7 milioane de euro. 2010 a fost, deci, anul, când Prima Casă a avut cele mai multe credite aprobate.

În 2010 topul pe judeţe în funcţie de numărul de solicitări primite a clasat Timişul pe locul trei pe ţară, cu 5,5% din totalul cererilor, clasamentul fiind condus de Bucureşti cu 30,5% din totalul cererilor şi Cluj cu 7,64 % din totalul solicitărilor.

În acest an s-a alocat, însă, pen­tru continuarea programului o sumă de trei ori mai mică decât cea din 2010 : 200 de milioane de euro.

Media garanţiilor acordate, la nivel naţional, se situează în jurul valorii de 42.452 de euro. Din totalul garanţiilor acordate, 50 % îl reprezintă garanţiile pentru locuinţe cu două camere, res­pectiv 24,35% garanţii pentru locuinţe cu trei camere.

Topul pe judeţe în funcţie de numărul de solicitări primite în 2011 a adus Ti­mişul pe locul doi pe ţară, cu 8,89% din totalul solicitărilor. În acelaşi clasa­ment, condus de Bucureşti cu 28,4% din total, urmează judeţele Cluj cu 4,44% din total, Ilfov cu 4,89 % din total, şi Braşov, Sibiu şi Iaşi cu circa 4% din solicitări.
Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres