Timpolis
Agerpres:
Pensia medie în România este de 750 lei, respectiv 175 de euro, fiind cea mai micã din Uniunea Europeanã. Conform ultimelor sondaje, din cei 5,5 milioane de pensionari din tara noastrã, 3,5 milioane trãiesc sub pragul de sãrãcie     -     Acesta a precizat, totodatã, cã reprezentantii FMI au promis cã vor ridica - la nivelul întâlnirilor cu Guvernul - si problema restituirii contributiei de 5,5% la asigurãrile de sãnãtate, încasatã în baza Ordonantei de Urgentã nr. 107/2010     -     Dumitru Cojanu, Presedintele Federatiei Nationale Unirea a Pensionarilor din România: FMI acceptã majorarea pensiilor cu 5%, însã numai dacã se identificã resursele bugetare necesare     -     Mihai-Rãzvan Ungureanu: Tratatul fiscal semnat de România nu aduce austeritate decât dacã se risipeste banul public     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, s-a arãtat miercuri îngrijorat de cresterea euro, dar a afirmat cã are încredere în guvernatorul Bãncii Nationale a României (BNR).     -     Cotatiile actiunilor listate la BVB s-au depreciat usor, miercuri, în medie cu 0,06%, evolutie mãsuratã de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a scãzut cu 0,31%     -     În altã ordine de idei, întrebat dacã fostul senator PSD Ion Moraru este propunerea sa pentru Secretariatul General al Guvernului, Ponta a spus cã nu a luat o astfel de decizie     -     El a mai spus cã ministrul desemnat al Educatiei, Corina Dumitrescu, nu este în situatie de incompatibilitate     -     Premierul desemnat, Victor Ponta, a declarat miercuri cã, în cazul în care instanta va confirma pozitia ANI în ceea ce-l priveste pe Mircea Diaconu, propus pentru portofoliul Culturii, acesta va trebui sã pãrãseascã Executivul     -     ªedinta plenului Senatului de miercuri a fost suspendatã din lipsã de cvorum, anuntul fiind fãcut de presedintele acestui for, Vasile Blaga     -     Verestoy Attila l-a înlocuit în functia de chestor pe senatorul si liderul grupului UDMR din Senat Fekete Szabo Andras Levente, care si-a anuntat demisia în sedinta de miercuri a Senatului     -     Plenul Senatului a aprobat miercuri numirea senatorului UDMR Verestoy Attila în functia de chestor al Senatului, cu 52 de voturi pentru, 15 împotrivã si douã abtineri     -     Protejarea arbitrilor si a imaginii fotbalului, actiuni ferme pentru împiedicarea hãrtuirii arbitrilor si incidentele dintre jucãtori sunt principalele instructiuni date de cãtre Pierluigi Collina, directorul de arbitraj al UEFA     -     Aproape 280 de concurenti s-au înscris deja la cea de-a IV-a editie a competitiei Enduro Panorama, programatã în perioada 4-6 mai pe drumurile de munte din Þinutul Pãdurenilor, în judetul Hunedoara     -     Lupta împotriva depresiei la locul de muncã trebuie sã fie o prioritate la nivelul UE, potrivit unei campanii lansate de o asociatie care luptã împotriva acestei afectiuni     -    
editia 24 - 27 mai 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

24°C

Umiditate:64%
Viteza vantului:32 KMH
Vizibilitate:11 km
  3.5538
  0.014905
Cazuistica | 21 - 27 aprilie 2011 | Sorin OLARU
Micsoreaza fontMareste font

Seria de razii anti-evaziune fiscală continuă la Timişoara


Poate şi pentru că înainte de Paşti există un rulaj de marfă foarte mare, şi nu întotdeauna cu acte în regulă, poliţiştii au decis să continue seria de acţiuni împotriva evaziunii fiscale făcând miercuri dimineaţa o acţiune amplă într-o zonă de depozite de legume, fructe, şi materiale de construcţie, pe strada Polonă. Razia s-a lăsat cu zeci de amenzi şi confiscări de marfă de zeci de mii de lei.

Peste 160 de poliţişti, înso­ţiţi de 20 de comisari ai Gărziii Financiare şi inspectori ai Ofi­ciului Judeţean pentru Protec­ţia Consumatorului, de repre­zentanţi ai Direcţiei de Sănă­tate Publică şi ai Inspecto­ra­tului Teritorial de Muncă, au descins vineri dimineaţa în zo­na depozitelor de legume fructe şi materiale de construcţii de pe strada Polonă.

O parte dintre comercianţi au fost prinşi pe picior greşit, cu stocuri mari de marfă pentru care nu întocmiseră toate forma­lităţile legale. Astfel că în une­le depozite era agitaţie mare, proprietarii sau chiriaşii spa­ţii­lor vărsându-şi nervii pe repre­zentanţii presei, cărora le repro­şau că au intrat nepoftiţi într-un spaţiu privat, deşi paznicul nu i-a oprit în zona barierei de acces spre locurile de depozitare.

În alte locaţii comerciale vânzătorii erau foarte destinşi, glumeau cu poliţiştii şi inspec­torii şi întrebau ziariştii de ce nu au venit şi cu camere de filmat, pentru a se auto-admira la ştirile de seară. “Nu pot vorbi acum la telefon, că sunt ares­tat”, îi spunea, în glumă, prie­tenei, la telefon, unul dintre vân­zătorii de la depozitele unde totul a fost găsit în regulă.

Cum era de aşteptat, cele mai mari probleme au fost iden­tificate la depozitele de produse alimentare, în special la fruc­tele şi legumele de import, care au un rulaj foarte mare în aceas­tă săptămână. 

De dimineaţă şi până la ora 12, conform Poliţiei Timiş, au fost date peste zece amenzi şi au fost confiscate produse, ali­mentare şi nealimentare, în va­loare de mai mult de 23.000 de lei, stocul de produse confiscate urmând a fi valorificat prin ma­gazinele care au contract în acest sens cu Direcţia Generală a Finanţelor Publice Timiş. 

Acţiunea de la depozitele de pe strada Polonă a fost orga­nizată la o săptămână după o acţiune similară făcută la Com­plexul Comercial Euro, unde au fost aplicate 92 de amenzi comer­cianţilor care nu au putut justi­fica provenienţa mărfii, valoa­rea amenzilor depăşind suma de 371.750 de lei. Poliţiştii au confiscat atunci diverse măr­furi - de la produse alimentare şi cafea până la haine şi jucării, în valoare de peste 49.300 de lei.  
Nume: *
Subiect: *
Mesaj: *

 


Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres