|
Agerpres:
editia 24 - 27 mai 2012
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail
![]() 23°C Umiditate:68% Viteza vantului:19 KMH Vizibilitate:11 km 3.5538 0.014905Eveniment | 16 - 19 iunie 2011 | Sorin OLARU
![]() ![]()
Timişoara riscă pierderea fondurilor pentru consolidarea blocului avariat de pe strada BrăiloiuSemnalul de alarmă este tras de Prefectură, care spune că nu înţelege de ce Municipalitatea întârzie organizarea licitaţiei
Prefectura : “Banii ar putea fi pierduţi” Pe tot parcursul anului trecut locatarii imobilului de pe strada Constantin Brăiloiu, afectat în ianuarie 2010 de o explozie puternică, au încercat să convingă, fără succes, autorităţile locale să aloce bani pentru reabilitarea imobilului. De fiecare dată a fost invocată lipsa fondurilor în bugetele locale. În aceste condiţii, Guvernul a decis să aloce din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Executivului 874.000 de lei, viraţi, în urmă cu aproape o lună, bugetului local al Primăriei Timişoara. Miercuri, prefectul Mircea Băcală a anunţat că Primăria nici măcar nu a organizat licitaţie, afirmând că i se pare inexplicabil faptul că, deşi hotărârea de guvern prin care se hotăra virarea banilor a apărut în 11 mai, Municipalitatea nu a întreprins încă demersuri concrete pentru organizarea licitaţiei de atribuire a lucrărilor. Prefectul spune că s-au făcut eforturi mari şi demersuri pe plan central pentru a se aloca această sumă şi că, în condiţiile în care Primăria Timişoara nu va organiza rapid licitaţia, Timişoara riscă să piardă finanţarea acordată, banii putându-se întoarce în bugetul central de anul viitor. În acest sens Mircea Băcală susţine că nu înţelege de ce nu a apărut încă o hotărâre de consiliu local prin care să se aprobe demararea licitaţiei, şi că, în aceste condiţii, lucrările nu vor putea fi finalizate în timp util. “Lucrările s-ar putea finaliza până la începutul sezonului rece doar în condiţiile în care Primăria organizează licitaţia cel târziu în luna iulie. Doar dacă procesul de atribuire a lucrărilor nu va fi contestat şi dacă funcţionarii Primăriei se vor mişca repede se va putea finaliza până în iarnă acest proiect, care presupune nu doar reconsolidarea imobilului, ci şi reabilitarea sa termică, fiind acordate fonduri în acest sens”, ne-a declarat Mircea Băcală. Însă, mai spune prefectul, nu există nicio certitudine că atribuirea lucrării nu va fi contestată, caz în care procedurile de atribuire ar putea fi prelungite cu câteva luni, până se rezolvă contestaţiile.
Nemulţumiri şi explicaţii Situaţia actuală îl nemulţumeşte şi pe deputatul P.D.-L. Marius Dugulescu, care a realizat mai multe interpelări către Guvern pentru acordarea sumelor necesare pentru reabilitarea blocului de pe strada Brăiloiu. “Mi se pare regretabilă situaţia, în condiţiile în care Guvernul şi-a făcut treaba şi a alocat sumele necesare. Demararea lucrărilor ar fi trebuit să fie prioritate zero pentru Primăria Timişoara. Nu pot să-mi imaginez motivele pentru care acest subiect nu pare să fie considerat unul de actualitate pentru Municipalitate”. În replică, reprezentanţii Primăriei Timişoara au precizat că nu e nevoie de adoptarea unui proiect de hotărâre de consiliu local pentru începerea lucrărilor de reabilitate, dar că acestea nu pot fi realizate fără un proiect tehnic, care este în curs de realizare. Această hotărâre va fi adoptată doar dacă, în urma evaluării tehnice, se va constata că suma alocată de Guvern nu e suficientă şi e nevoie de suplimentarea ei de la bugetul local. În acest sens, s-a prognozat că lucrările ar putea începe în aproximativ două luni.
|