Timpolis
Agerpres:
Aceasta este cea de-a cincea zi consecutiv cu valori sub 26 de grade în judetul Covasna     -     Observatorii de la Statia meteo din Întorsura Buzãului au mentionat cã la sol temperatura a fost si mai scãzutã, înregistrându-se minus 34 de grade Celsius     -     Mercurul termometrelor a coborât miercuri dimineatã, în prima zi a lunii februarie, la minus 32,5 grade Celsius la Întorsura Buzãului, acesta fiind cea mai scãzutã temperaturã atmosfericã înregistratã în acest an     -     La termenul din 23 ianuarie a fost citit actul de sesizare a instantei, iar judecãtorii au stabilit un nou termen pentru 1 februarie     -     ÎCCJ a respins, pe 23 ianuarie, exceptiile invocate de avocati si cererile de trimitere la DNA a dosarului în care este judecatã Monica Iacob Ridzi     -     ÎCCJ începe, miercuri, audierile în dosarul în care fostul ministru al Tineretului si Sportului Monica Iacob Ridzi a fost trimisã în judecatã de procurorii DNA pentru abuz în serviciu si fals intelectual în legãturã cu organizarea Zilei Tineretului     -     Politistii Brigãzii Rutiere au depistat marti pe autostrada Bucuresti-Pitesti un cetãtean italian care circula cu un autoturism cu viteza de 201 km/h     -     Toate sindicatele din Ministerul Administratiei si Internelor (MAI) vor demara miercuri, la ora 10, negocierile cu ministrul de resort, Traian Igas, pe tema Acordului colectiv de muncã     -     ERmil Boc a invocat argumente 'decenta democraticã' si necesitatea asigurãrii unei majoritãti parlamentare pentru adoptarea unor proiecte legislative importante, cum ar fi revizuirea Constitutiei     -     Presedintele Traian Bãsescu a afirmat marti searã cã argumentul fundamental în discutiile avute cu delegatia comunã a FMI, BM si CE privind amânarea calendarului de liberalizare a pretului la gaze pentru populatie a plecat de la salariul sãu     -     Traian Bãsescu a precizat cã a încercat o 'demonstratie' prin care a arãtat cã dacã nu ar avea masina de la Presedintie, ar avea si el dificultãti.     -     Presedintele PDL, premierul Emil Boc, a declarat marti cã una dintre prioritãtile legislative ale partidului pe care îl conduce este revizuirea Constitutiei pentru reducerea numãrului de parlamentari si parlament unicameral     -     Alte prioritãti legislative sunt proiectul de lege care vizeazã intrarea în vigoare a Codului de procedurã civilã si cel privind colaborarea dintre Guvern si Parlament în problematica europeanã     -     Eurodeputata Monica Macovei (PPE/PDL) a criticat marti modul de organizare a audierii publice ''Democratia românã. Abuz politic si reactia cetãtenilor''     -     Audierea publicã a fost organizatã de grupurile europarlamentare Alianta Progresistã a Socialistilor si Democratilor (S&D) si ALDE     -    
editia 6 - 8 februarie 2012
rss feed
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri pe e-mail

-10°C

Umiditate:92%
Viteza vantului:11 KMH
Vizibilitate:3 km
  4.342
  3.3295
Economic
6 - 8 februarie 2012
Mărcile preferate ale românilorTopul produselor şi al companiilor preferate de consumatori

Mărcile preferate ale românilor

Danone, Milka, Jacobs, Coca-Cola, Timişoreana, Mc Donald’s, Carrefour, Nivea, Ariel, Orange, Nokia şi Volkswagen sunt mărcile care s-au poziţionat pe primul loc în categoriile de produse pe care le reprezintă.   Lactatele, primele trei poziţii ale topului la produse alimentare În realizarea topului Emo­tional Branding – realizat în cadrul studiului 360insights – notorietatea, cota de piaţă sau profitul sunt elemente lăsate deoparte, iar accentul a fost pus pe legătura pe care o mar­că reuşeşte să o creeze cu (...)

Economic
30 ianuarie - 1 februarie 2012
I.M.M.-urile, posibilă „armă anti-criză”

I.M.M.-urile, posibilă „armă anti-criză”

Potrivit semnalelor venite inclusiv de la nivelul Preşedinţiei, timpul aşteptării marilor investitori externi care să dezvolte afaceri pe plan local şi să creeze locuri de muncă şi dezvoltare economică a cam trecut. Soluţiile anti-criză trebuie căutate mai degrabă pe plan intern, iar segmentul întreprinderilor mici şi mijlocii este privit cu încredere din acest punct de vedere, mai ales că, şi potrivit ultimilor statistici de pe plan european, din acest sector au provenit majoritatea locurilor de (...)

Economic
23 - 25 ianuarie 2012
Vilele neautorizate “intră la apă” în zona Surduc

Vilele neautorizate “intră la apă” în zona Surduc

Proiectat de la început pentru o umplere graduală, cu volume mari de apă, lacul Surduc le-ar putea oferi mari surprize timişorenilor – o parte, oameni de politici sau de afaceri – care, ignorând avertismentele autorităţilor locale, şi-au construit vile de vacanţă în buza lacului, fără autorizaţie. Luând în calcul perioadele prelungite de secetă generate de schimbarea climatică, Administraţia Bazinală de Apă Banat intenţionează să dubleze volumul de apă al lacului. Ceea ce înseamnă că toate (...)

Economic
16 - 18 ianuarie 2012
Dezastrul reorganizării la Vamă, confirmat de Ministerul Finanţelor

Dezastrul reorganizării la Vamă, confirmat de Ministerul Finanţelor

De nenumărate ori, sindicaliştii din sectorul vamal au atras atenţia asupra anomaliilor legate de procesul de reorganizare a structurilor Agenţiei Naţionale a Vămilor, proces viciat de multe nereguli şi în vestul ţării. Rezultatele au fost recent contabilizate oficial de Ministerul Finanţelor, care pare să fi ajuns la concluzia că efectele sunt dezastruoase, plecând de la scăderea încasărilor până la creşterea contrabandei. Din păcate, deocamdată, nu poate fi vorba de angajări în sistem, deşi pe o (...)

Economic
9 - 11 ianuarie 2012
Scumpirile gazului furnizat populaţiei cauzate şi de contractele preferenţiale

“Filiera gazului”, sub lupa D.I.I.C.O.T.

Scumpirile gazului furnizat populaţiei cauzate şi de contractele preferenţiale

Publicarea primelor concluzii ale anchetei derulate de Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Crimă Organizată şi Terorism a certificat un lucru bănuit de multă vreme : faptul că piaţa naţională de distribuţie a gazelor naturale este dominată de contracte preferenţiale, înţelegeri peste capul consumatorilor obişnuiţi şi scumpiri, respectiv ieftiniri la comandă. Astfel, preţul mai mare plătit de populaţie pentru agentul termic, inclusiv la Timişoara, este foarte posibil să aibă legătură cu aceste contracte preferenţiale încheiate (...)

Economic
19 - 21 decembrie 2011
Economiile, noţiune abstractă pentru mai mult de jumătate dintre români

Economiile, noţiune abstractă pentru mai mult de jumătate dintre români

Deşi nu reprezintă un capriciu sau un lux, economisirea pentru zile negre este o noţiune abstractă pentru mai mult de jumătate din români. Această concluzie a reieşit în urma unui studiu realizat de compania de profil Novel Research. Totuşi, în Timiş tendinţa este oarecum atipică faţă de ce se întâmplă la nivel naţional, în sensul că au crescut sumele economiste în valută de populaţie.   Un sondaj cu rezultate previzibile Conform studiului companiei Novel Research, realizat în (...)

Economic
12 - 14 decembrie 2011
Perspective pesimiste pentru pensiile viitorului

Perspective pesimiste pentru pensiile viitorului

Văzut ca singura alternativă disponibilă pentru ca angajaţii de azi să nu ajungă să trăiască în sărăcie extremă, la vârsta pensionării, sistemul de pensii private obligatorii este în continuare privit cu scepticism de economişti şi oameni politici. Mulţi cred că a fost gândit prost de la început şi că e foarte posibil ca această contribuţie, crescută gradual, la aceste pensii alternative, să le aducă angajaţilor, la pensionare, venituri simbolice. Asta, în varianta în care sistemul (...)

Economic
5 - 7 decembrie 2011
Administraţiie locale au tendinţa de a concesiona servicii publice pe perioade din ce în ce mai lungi

Administraţiie locale au tendinţa de a concesiona servicii publice pe perioade din ce în ce mai lungi

  Conform unei monitorizări recente a Institutului de Politici Publice, în tot mai multe oraşe se observă cutuma de concesionare a serviciilor publice unor operatori privaţi sau unor societăţi la care Municipalitatea respectivă are acţiuni pe perioade lungi şi foarte lungi. Acest lucru face de multe ori imposibil accesul altor operatori decât cei preferaţi la contractele respective şi desfiinţează mediul concurenţial. Tendinţa încheierii unor contracte pe termen foarte lung se observă şi la Timişoara.   Servicii atribuite pe (...)

Economic
28 - 30 noiembrie 2011
Energie cu 50% mai scumpă

Perspective sumbre pentru 2012

Energie cu 50% mai scumpă

Pe lângă estimările tot mai pesimiste legate de conti­nuarea sau chiar agrava­rea crizei economice în 2012, un alt motiv de îngrijorare pentru populaţia cu venituri medii şi mici din România l-ar putea consti­tui, anul viitor, scumpirile de pe piaţa energiei, care vor atrage după sine un lanţ generalizat de majorări de preţuri. Astfel, după ce în acest an E-ON a solicitat de mai multe ori aprobarea majorării preţurilor pentru gazele naturale furnizate populaţiei, Hidroelectrica a (...)

Economic
21 - 23 noiembrie 2011
20 de comune timişene, în prag de faliment

20 de comune timişene, în prag de faliment

Înfiinţate în perioada de creştere economică sau în preajma anilor electorali, multe dintre comunele nou-create din Timiş nu au avut la bază nişte analize economice, administrative şi sociale serioase, bine structurate, care să demonstreze sustenabilitatea pe termen lung a respectivei administraţii locale. În aceste condiţii, nu e de mirare că în prezent, în condiţiile unei crize economice prelungite, creşte numărul Primăriilor timişene care au probleme financiare grave, multe din acestea fiind din “eşantionul” Primăriilor nou (...)

Economic

Greenpeace
1radio-logo-3
AgerPres